top of page

Az Év madara: a túzok

A legnagyobb európai madár. A világ 22 faja közül Európában kettő honos, ezek csak Spanyolországban, a Szovjetunió utódállamaiban és Magyarországon élnek. A Körös-Maros Nemzeti Park dévaványai rezervátumában van a legnépesebb költő- és élőhelye. A kifutókban megtekinthetők a 15-16 kilós hímek és a 4-6 kilós tojó madarak. Mérete a pulykáéval egyezik meg, de vele ellentétben jól tud repülni, annak ellenére, hogy erős futólábainak köszönhetően alapvetően földlakó madár. A tojó két, néha három tojását tavasszal egy egyszerű talajmélyedésbe rakja, a csibék 25-28 nap alatt kelnek ki. Eleinte rovar, pók, csiga az eleségük, később zöld növényeket, gyom és gabona magvakat, rovarokat, férgeket, apró rágcsálókat és gyíkokat esznek. Jellegzetes élőhelye a nyílt füves puszta. Az állomány megfogyatkozásának oka élőhelyének visszaszorulása, amely az intenzív mezőgazdasági művelés kiterjedésének róható fel. 1970 óta védett. Egyetlen példányának természetvédelmi értéke 1 000 000 forint.


E havi kérdések: 1. Mi a magyarázata a JOBB MA EGY VERÉB, MINT HOLNAP EGY TÚZOK közmondásunknak? 2. Arany János Toldijának 3. énekében ki nevezte Miklóst túzoknak, így gerjesztvén haragját?


Beküldhető márc. 24-ig a könyvtár címére: Veresegyház, Fő út 53.


Februárban a farsangi izgalmak mellett se tétlenkedtek a beküldők: Vass Dorina 10é; Dobozi Helga 12é; Pánczél Anna 8é; Pénzes Márton 10é; Konrád Barbara 8é; Huszka Lili 8é; Huszka Balázs 8é. Ügyesek voltak mindannyian. Volt, aki a farsang szót több nyelven eredeti betűírással (kínai, orosz) is leírta!

Kiemelt híreink
Legfrissebb híreink
bottom of page