top of page

A gyermekrészleg decemberi hírei

Karácsony!


Ha most, az év végén számba vesszük, hogy természeti környezetünkből mire figyeltünk év közben kiemelten, az élő természet ajándékaival csodálatosan földíszíthetünk képzeletünkben egy karácsonyfát.


Az év fája 2015-ben a kocsányos tölgy


Kocsányos tölgy

A magyarság régtől fogva ismert, megbecsült fája a kocsányos tölgy. Honfoglaló eleink még az őshazából indulva végig abban az erdőssztyepp zónában haladtak a Kárpát-medence felé, melynek jellemző erdőalkotó fája. Matuzsálemi élettartama, jelentős magassága és törzsátmérője, terebélyes koronája, miatt a kocsányos tölgy a mitológia égi isteneinek szent fája volt. Nem véletlen, hogy Linné a 'Quercus robur' tudományos nevet adta neki, hiszen a latin kifejezés az erősségre, keménységre, szilárdságra utal. A kocsányos tölgynek jellegzetes rügy- és levélállása van. Ez azt jelenti, hogy felülről nézve úgy látjuk az öt levelüket, hogy azok szabályos CSILLAGOT formálnak. Ez az úgynevezett "erdészcsillag", amely a hazai erdészek jelképévé vált.



Az év rovara 2015-ben a nagy szentjánosbogár, (MELYEK FENYŐNK PARÁNYI KARÁCSONYI ÉGŐI)

Nagy szentjánosbogár

Aki nyári éjszakákon erdőszéleken, réteken sétál, apró, zöldesfehér fénypontokat láthat a fűben – a szentjánosbogarak lámpásait. A szentjánosbogarak fénye a potroh világítószervében keletkezik. A világítószervben a luciferin nevű anyag a luciferáz enzim segítségével oxidálódik, ami fény kibocsátásával jár. A bogár a világítószerv oxigén-ellátásának szabályozásával ki-be kapcsolgathatja a lámpását.

.

Az év vadvirága(i) 2015-ben a tollas szegfűvek, (MELYEK KÉPZELT KARÁCSONYFÁNK FEHÉR CSILLAGDÍSZEI)

Szegfű

Az öt, Magyarországon is előforduló faj egymáshoz nagyon hasonló, nehéz őket elkülöníteni, mind a laikusok, mind a szakemberek számára. A magyar elnevezésekben mutatkozó hibák is nehezítik az elkülönítést, hiszen mind a korai, mind a késői szegfű májustól egészen a fagyok megjelenéséig virágozhat. Hazánkban többfelé előfordulnak, azonban élőhelyük megszűnése, leromlása veszélyezteti fennmaradásukat. Minden hazai fehér szegfűfaj viszonylag kis elterjedésű, védett, endemikus növény.






Az év gombája 2015-ben a sötét trombitagomba, (MELYEK HARSONÁZÓ ANGYALOK HANGSZEREI)

Trombitagomba

Sötét színe miatt nem mindenki tartja vonzónak, de amiért szeretjük, az nem is a külseje, hanem az íze. Kevesen tudják, de valóban príma fűszer. Savanyú talajú erdeinkben helyenként igen nagy tömegben teremhet. Leginkább bükk és tölgy alatt található, azok gyökérkapcsolt partnere. Ha még nem kóstoltad, próbáld ki. Garantált az ízélmény.



Az év madara 2015-ben a búbosbanka, (MELYEK CSODÁS CSÚCSDÍSZEI LEHETNÉNEK KÉPZELETBELI KARÁCSONYFÁNKNAK)

Búbos banka

Fészket nem épít, 5-8 tojását (naponta egyet-egyet) egy esőtől védett üreg aljára rakja.

Az európai állomány vonuló, a telet Afrika Szaharától délre húzódó területein tölti. Az őszi vonulás dandárja hazánkban aug.-szeptemberre esik, de egyes (gyakran hófoltok között a talajon táplálkozó) példányokkal decemberben és januárban is találkoznak a madármegfigyelők! Emberkövető madárként a faj megtanulta kihasználni a lakott területek számára kedvező élőhelykínálatát is. A búbosbankák számára is a megfelelő fészkelőhelyek hiánya jelentheti az egyik legnagyobb problémát.

Vigyázzunk rájuk, nem csak ez évben!


A könyvtárnak igazi MEGLEPETÉST okozott az a sok szép munka, amelyeket a gyerekek küldtek be a KEDVENCEM: A LÓ c. rajzpályázatra. A könyvtár honlapján: konyvtar.veresegyhaz.hu hamarosan megtalálhatjátok a rajzokat, a helyezéseket s büszkélkedhettek!


Mi pedig köszönjük Nektek! BOLDOG KARÁCSONYT, KELLEMES TÉLI SZÜNIDŐT!



Kiemelt híreink
Legfrissebb híreink
bottom of page